SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fiskspade 10007131
nr 1000 7131
Fiskspade
silver, med trähandtag, genombruten, Holländska stämplar, 1800-talets andra hälft, längd: 36, 5 cm, vikt: 120 g brutto
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 14 december 2015
kl 19:30:33
14/12 19:18:56
14 dec
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver